Po roce a něco jsem opět obměnit svůj hardwarový park. Škatule se hejbaly celkem tři.
Před rokem jsem si pořídil po mnoha a mnoha letech na AthlonuXP 2400+ nový stroj. Klasické doujádro od Intelu a 4GB paměti na desce Gigabyte.
Stařičký Athlon šel sloužit jako servřík. Již tehdy bylo jasné, že ne na dlouho. Tři disky různé velikosti neposkytovali mnoho prostoru (do LVM „stripe setu“ se mi spojovat nechtělo). Málo paměti (i přes deklarovaných 3GB se mi tam podařila narvat polovina) a výkon nic moc.
Tak jsem nakoupil tři disky, pak ještě jeden a desku od Intelu. Čtyřjádro a 8GB paměti.
Nové čtyřjádro a paměti putovaly do desktopu; disky, intel mb, šly do nového case Chieftec společně s dvoujádrem a pamětmi z desktopu. No a Athlon udělal velkou radost sestře, která jela na PII a Windows 98. Teď to má i s Atinou a XP,
Disky WD 1TB nejsou moc rychlé (76MB/s), F1 od Samsungu jezdí až 109MB/s. V RAID 5 (přes mdadm) je to stejně jedno, max zápis jsem v dstatu viděl 168MB/s.
Intelácká deska šlape dobře, nefunguje lm_sensors (dá se dokompilovat modul coretemp, ale ten poskytuje divná čísla). Nestabilitu se zdrojem Chieftec 400W jsem nezaznamenal (jak kdosi napsal do hw záznamu), běhá dobře i na Fortronu Obsazené a hojně vytížené čtyři ze šesti SATA II slotů také OK. „Hardwarový“ raid jsem nezkoušel. Jen pozor, deska nemá PS2 kontektor na klávesnici, musí se použít USB.
Radost mi dělá integovaná intelácká síťovka, o tom jsem tu již psal.
Jako FS jsem vybral ext3. V CentOSu taky toho na výběr moc není. Hlavní úložiště má přes tera (TB i TiB ;-) ) a kromě značné čekací doby na fsck jsem problémy s touto velikostí nezaznamenal.
Na abclinuxu se často řeší spotřeba, takže celá sestava na zdoji Fortron a UPS APC, čtyři disky a S3 PCI grafika má v idle 64W (měřeno za UPS zásuvkovým spotřeboměrem). Což slušné ušetření oproti 100W sestavě s Athlonem.