Několik názorů, které se nikomu nebudou líbit

Uprchlíci: můžeme si za to sami

Jsme v NATO. Někomu se to může líbit či nelíbit (mě se to nelíbí), faktem je, že jsme v NATO. NATO (zejména v podobě jednoho člena), vede války na různých místech světa. Ve válce umírají lidé. Zvykli (někteří tak, že tyto zprávy ignorují) jsme si na desetitisíce zraněných a zabitých na „straně nepřítele“. Celkově miliony obětí. Nějak jsme si nezvykli na desítky (v našem případě první desítka) zabitých na „naší“ straně. Vážení, ve válce umírají lidé. Pokud chceme vést války, budou umírat i naši vojáci.

Válka obvykle probíhá tak, že jedna strana učiní útok, druhá strana se brání dalším výpadem. Orwellovsky jsme si zvykli říkat, že útok na naší straně je osvobození (boj za něco hrozně čestného, morálního, bla bla) a protiútok je teroristický čin. Newspeak. Z (jisté části) teorie her plyne, že se každá ze stran chová tak, aby její akce přinesla co největší účinek za co nejmenší náklady. Nepřekvapí proto, že strana nepřítele si vybírá takový způsob útoku, který nejméně čekáme. Říkal jsem už, že ve válce umírají lidé? Pokud chceme vést válku, budou umírat i naši lidé. I tady v Evropě, prostě proto, že je to v dané chvíli nejméně náročné. Zvykněte si na to.

Otázku, zda ty války mají smysl a zda se situace v daných oblastech (Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye) po započení války zlepšila, nechám na laskavém čtenáři.

Apropos Sýrie. Zkuste si provést myšlenkový experiment sami na sobě: Žijete na Moravě, Zemanova armáda na vás zaútočí (chem. zbraněmi). Zemanova armáda zabije desítky tisíc moravanů. Německo řekne, ne ne Zemane, tohle dělat nebudeš. Vy, pokud jste to náhodou přežili, budete mít naději. Někdo (hodně velký) vám jde na pomoc. Jenže, potom ze Slovenska přijde někdo, kdo neohrožuje vás, ale Německo. To si řekne, aha, pro mě bude lepší se spojit se Zemanem. Takže nejen že vás zradil váš vůdce, on vás dokonce zradil i váš zachránce. Jeden vás chce zabít, druhý dělá, že neexistujete. Co uděláte?

Přesně to se stalo v Sýrii. Vůdce nasadil chem. zbraně na vlastní obyvatele. Někdo velký udělal ty ty ty. Potom, když se vynořilo uskupení, kterému se dnes říká islámský stát (což není ani stát ani islámský), tak ten někdo velký rychle vycouval a s vůdcem Sýrie se spojil. Automaticky si tím vyrobil další nepřátele. ISIS vznikl analogicky podobně o něco severněji. Automaticky vyrobený nepřítel. Co byste udělali vy? Pokud mě někdo zradí, 2x, tak se určitě, určitě(!) nepřidám na jeho stranu a nebudu čekat, až mě zradí potřetí.

Uprchlíci: obraz o nás samotných

Z diskusí o přijetí či nepřijetí válečných uprchlíků jsem si odnesl jednu věc. Bavíme se o max 5. tis lidech. (Nebudu se zde zmiňovat o tom, že v minulých letech to byly desetitisíce.) Jistý předseda jisté strany, která v minulosti měla na chod ČR značný vliv, se nechal slyšet, že na to ekonomicky nemáme. Co prosím? 5 tis. v 10 mil je 0.05%. Ano, jistě, jsem ovlivněn životem IT profesionála, kde se zaokrouhluje na 10% a 50% není žádná míra, ale 0.05% nás ekonomicky zničí? Vážně? To to tu můžeme rovnou zhasnout a zamčít, protože libovolná maličkost tuhle ekonomiku stejně položí. Tak na co čekat?

Ukrajina: obraz o nás samotných

Další obraz o nás samotných je situace na Ukrajině, či spíše v Rusku. Když byla Ukrajina napadena volali tamní disidenti o pomoc. Ti stejní disidenti, kteří bojovali (slovem či perem) proti okupaci ČSSR v roce 1968. Dnes se od nás pomoci nedočkali. Myslíte, že nám ještě někdy přijdou na pomoc? Vy byste přišli?

Řecko

Takhle by se dalo pokračovat na téma Řecko a Eurozóna. Pokud se nepletu, tak jedním tahákem do eura bylo to, že když má někdo problém, ostatní mu pomohou. Mnozí si to představují tak, že jen budou přijímat pomoc. Ne. Občas musíte také něco dát. Tomu se říká pomoc.

Řecko za své problémy nemůže. Nezpůsobilo je. Proto se mi velmi líbí postoj Řeckého premiéra. Dělá to správně. Hezky si vy ostatní vyžerte to, co jste způsobili. Řecko zbankrotuje. To bylo jasné už před lety a dnes už je to jisté. Řecká vláda s tím nic neudělá, což bylo jasné už dávno před volbami (a Řekové si zvolili naprosto správně). Běh na banku v těchto dnech, až v bankách dojde těch 10% peněz (nebo kolik to dneska je, spíš daleko méně, co?), které ve skutečnosti existují, tak to bude hotovo.

Uprchlíci: už jsme to udělali dobře, můžeme to zopakovat

Ještě jednou se vrátím k imigrantům. V průběhu 20. století z Česko(Slovenska) odešli statisíce lidí. Buď jako váleční uprchlíci v době II. s.v. nebo jako političtí imigranti za okupace, nebo jako ekonomičtí vlastně kdykoliv. I dnes. Kdo odchází z ČR? Odchází s prominutím spodina se základní školou? Ehm, ne, právě naopak, odcházejí lidé, kteří na to mají. Jednak finančně, ale především intelektově. Ekonomičtí imigranti nejsou spodina (s prominutím), jsou to naopak ti nejaktivnější lidé, které daná země má. Což tedy samozřejmě vede k otázce, zda si můžeme (morálně) dovolit danou zemi připravit o ty nejlepší obyvatele, co tam mají a zda bychom neměli spíše zabránit, aby odcházeli pryč? (Jak dobře se povedlo totéž v ČR, povedlo se někomu zabránit, a aby odešel za lepším? ;-))

V minulosti jsme toto udělali dobře. Vláda ČSSR byla docela zadobře s arabským světem. Dodávala se těžká průmyslová technika, dělali se studijní pobyty v ČSSR. Z této doby je také úsměvný film „Jak básníci přicházejí …“. Každý asi zná černocha Mirečka. Spousta takových Mirečků (ze 1970’s) sedí v radnicích měst v ČR a dělají svoji práci. Ano, jsou ti lidé s muslimského světa a drtivá většina z nich má vysokoškolské vzdělání. Nadprůměr vzdělanosti v ČR.

Asi každý, komu o vánocích zaskočila kost z pangase (;-)) ví, jak to vypadá v nemocnicích. V ČR, což je nejateističtější země na světě, pravidelně 23.12. večer 3 mil pracujících konvertují ke křesťanství, aby si to 25.12. hodně rychle rozmysleli. Non-stop provozy potom obsluhují lidé, kteří buď musí (a potom blbé, když zrovna na tohoto člověka narazíte), nebo je toto předstírané křesťanství vůbec nezajímá (třeba zrovna proto, že bez předstírání praktikují jinou víru). Díky tomu jsou non-stop provozy provozovány i v době, kdy by v nejateističtější ČR nikdo práceschopný nezbyl.

Pojďme to tedy udělat znovu správně, a místo opatření, která stejně nebudou fungovat (stejně se sem ti lidé dostanou, protože i kdyby měli spát na nádraží, je to pro ně lepší než spát v jejich vybombardovaném domově) udělejme to, co už jsme jednou udělali. Nabídněme jim vzdělání, nabídněme jim nový domov tak, jak se to povedlo už před 40 lety. Bude to dobré pro obě strany.

V druhé řadě se pokusme nevytvářet si další nepřítele tím, že půjdeme prosazovat (náš) mír (jejich) válkou. To nefunguje. Za posledních 25 let to nefungovalo nikde, místo toho se generují další a další zoufalí lidé ochotní dělat zoufalé činy.

Tak, a teď směle do mě :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Několik názorů, které se nikomu nebudou líbit

  1. David Ježek napsal:

    Bude to znít tvrdě, ale: mám silný pocit, že a) jsi naivní b) do určité míry nevíš jak fungují sociální systémy; případně kombinace obého. Tenhle tvůj zápisek je pomýlený na více místech, až ani nemám chuť to rozebírat. Fakt sorry … ale aspoň tohle jsem ti musel sdělit. A teď do mě :-)…

    PS: nikde netvrdím, že je u nás absolutně nulový prostor pro jisté věci, ať již fyzický či ekonomický.

    • Heron napsal:

      Díky za názor.

      Spoustu věcí schválně píšu nedotažené do konce. Už jen proto, abych ostatní vyprovokoval k přemýšlení, aby si to našli a domysleli (myslím, že je to dostatenčně názorně vidět na technických článcích). Proto to může vypadat naivně. Mám jeden takový test, který tak sice nebyl na počátku myšlen, ale když jsem o daném tématu začal několikrát mluvit a ostatní mě ani nenechali to doříct, tak jsem od toho dořeknutí upustil a jen sleduju reakce ostatních. Celkem to funguje (tento článek ale toto neobsahuje). Netřeba vše specifikovat.

      Sociální tématiku jsem nezahrnoval. Když se mluví o té ekonomické absorbční schopnosti ČR (podle pana Fialy je to max. 0.05%), já nevím, mě by připadalo normální mít polštář alespoň 10% (a to už je hodně málo, já jsem nervozní u 50%). To je 1mil lidí. Kdyby se přimíchalo 1mil do 10mil, tak už to sociálně kulturní dopad mít bude. Tak daleko bych já nešel. Ale 5tis? Klidně. Jak ekonomicky, tak sociálně.

      Ale jestli se ti chce, tak to klidně rozveď.

  2. Franta napsal:

    Bavíme se o max 5. tis lidech.

    Politici v souvislosti s něčím nepříjemným obvykle používají salámovou metodu…

    Když byla Ukrajina napadena

    Západem nebo Ruskem? :-) Ukrajinský národ (jestli je vůbec za jednotný národ lze považovat) byl rozdělen na dvě (přibližně) poloviny – jedna chtěla to a druhá ono – kdyby rozdělen nebyl, žádná občanská válka ani rozdělení země by se nekonaly.

    Ehm, ne, právě naopak, odcházejí lidé, kteří na to mají. Jednak finančně, ale především intelektově. Ekonomičtí imigranti nejsou spodina (s prominutím), jsou to naopak ti nejaktivnější lidé, které daná země má.

    1) O tom mám právě dost pochybnosti. V USA se černoši integrují už hodně dlouho (a to je americký „národ“ specifický v tom, že přistěhovalce absorbuje, dokonce je na tom založen) a přesto je tam kriminalita nadprůměrná právě u černochů. A když se projdeš Londýnem, Paříží nebo navštívíš Marseille, tak to na výkvět inteligence taky zrovna nevypadá.

    2) I když tuhle hypotézu budeme považovat za platnou, tak je tu právě ta morální otázka, o které píšeš. Pokud emigruje inteligence, povede to k ještě většímu prohloubení rozdílů mezi bohatými a chudými zeměmi. Můžeme se sice plácat po ramenou, jak je bezva, že my jsme ti bohatí a „co je nám po chudých zruinovaných režimech, ať si to vyžerou sami, že vyhnali ty schopné“ – ale mít za souseda někoho, komu chcípá koza a zato má ve stodole brokovnici a na zahradě sud s benzínem, není vůbec dobré. Nakonec to vlastně není jen morální otázka, ale i věc vlastních zájmů a přežití. Pokud ty země začnou ekonomicky kolabovat (v důsledku odchodu inteligence), neřeknou si „aha, musíme dělat demokracii, aby se to zlepšilo“, ale naopak je to utvrdí v jejich postoji a místní tím spíš vezmou do ruky pušku nebo granát a půjdou to nandat těm „zlým bohatým“.

    Ono je lepší mít za souseda stát, s pochybným politickým režimem, který si ale vydělá na živobytí a dokáže relativně normálně fungovat, než stát s pochybným politickým režimem, který je navíc zahnaný do kouta a nezbývá mu, než zaútočit (navíc si útok dokáže před svými lidmi mnohem líp ospravedlnit díky velkým rozdílům mezi bohatými a chudými státy).

    Díky tomu jsou non-stop provozy provozovány i v době, kdy by v nejateističtější ČR nikdo práceschopný nezbyl.

    Nemám problém s tím, že bude ve sváteční dny zavřeno, nebo že budou v ty dny vyšší ceny, protože bylo potřeba zaměstnancům kompenzovat práci ve svátek. Můžu se předzásobit nebo akceptovat cenu s přirážkou. Jediné, co by mi vadilo je, kdyby to zavírání/otvírání bylo diktované státem. Ale považuji za normální, že si třeba prodavači založí odbory a kolektivně se se zaměstnavatelem dohodnou, že ve svátek se pracovat nebude nebo že budou mít odpovídající příplatky.

    V druhé řadě se pokusme nevytvářet si další nepřítele tím, že půjdeme prosazovat (náš) mír (jejich) válkou. To nefunguje.

    +1 Jen si myslím, že tohle bychom měli dělat právě v první řadě – nepodílet se na válečném tažení a rozvracení cizích států.

    • Heron napsal:

      Západem nebo Ruskem?

      Ukrajina se zmítá v krizích od rozpadu SSSR. Já tu zemi mám z jistého důvodu rád, a přijde mi nechutné, co tamní politici dělají (dolarově miliardová bohatství prezidentů se vůbec nedá srovnat s mírou korupce politiků u nás). V jedné z těch krizí si Rusko vzalo to, co mu „de facto“ stejně patřilo (Krym byl dlouhodobě pronajatý a měly tam vojenskou základnu).

      Jen taková poznámka:

      HDP Ruska je tak na úrovni Itálie což je tak 10% HDP USA. Jen vojenský rozpočet USA je 30% (!!!) celkového HDP Ruska. Tolik jen poznámka k tomu, koho bychom se měli bát. USA otevřeně říkají, že jsou připravené bojovat v Evropě. Už to nejsou tisíce kilometrů někde na blízkém východě, už to může být v Estonsku, nebo třeba na Slovensku?

      V USA se černoši

      Černoši do USA nějak neodcházeli sami, ale byly tam v okovech přivlečeni a 200 let to nebyli plnohodnotní lidé. To se nedá srovnávat s dobrovolnou emigrací.

      je tam kriminalita nadprůměrná právě u černochů

      A současně drtivá většina nespravedlivě odsouzených (což se zjistí po desítkách let) jsou také právě černoši. Část (jaká?) té nadprůměrné kriminality je prokazatelně dána rasovými předsudky (ze statistiky plyne, že odsoudit černocha k vyšším trestům je mnohem snadnější).

      Ad Francie, Francie je bývalá koloniální země (což by asi ani nevadilo), ale hlavně je to silně sociálně vrstvená země. U nás si univerzitní profesor zajde na pivko do IV cenové a klidně si popovídá se štamgasty, ve Francii se přes sociální třídu moc nechodí.

      K 2) Ano, s tím mám také problém a zrovna ČR by v tomto mohla dost pomoci, protože my máme zkušeností s aktivním disentem. To znamená, že ČR by mohla „školit disent“ zejména ve východních zemích. (Ukrajina, Bělorusko, Rusko.) No, jenže Klaus tam jezdí hrozně rád kritizovat západ a Zeman za obchody. Tuhle snahu ČR sabotují přímo nejvyšší představitelé.

      Nemám problém s tím, že bude ve sváteční dny zavřeno

      Já nemluvil o obchodech. Já mluvil o nemocnicích. Ty zavřít nemůžeš. Dále energetika, těžký průmysl (některé provozy). To, jestli obchody zavřou asi nikomu vadit nemusí (třeba se někteří lidé naučí plánovat na delší dobu, než na pár hodin).

  3. Petr Štrajt napsal:

    Ahoj,

    v tom co jsi napsal je vidět, že máš tendenci vidět v lidech to lepší. A toho si u tebe vážím. Ale ve většině tvých vývodů s tebou nemůžu souhlasit. A to z ěchto důvodů.

    V žádné zemi se nepodařilo příchozí z těchto zemí zapojit do většinové společnosti. Vždycky vytvořili uzavřené geto. Viz příklady „vrzažd ze cti“ v Berlíně. Potomci tureckých gastarbaiterů v německu neumí v druhé generaci německy.

    Prostě, většina těchle lidí si ze své země přivezla stereotipy, které je dostaly tam kde jsou a oní je nechtěji zeměnit.

    Příjdou sem, nebudou umět řeč, nebudou mít vzdělání, nebudou mít práci. Tudíž budou chudí. A navíc přes veškerou mediální masáž se na ně budou lidé dívat skrz prsty.

    Další průběh je jasný. Komunita přistěhovalců se uzavře, vznikne klasické geto s vlastními pravidly a zbytek si lze snadno domyslet. Jako příčinu problému uvidí nikoli sebe, ale vtšinovou společnost. My, budeme jejich nepřítel a ONI se s nepřítelem nemažou.

    Řešení problému nespočívá v přijímání uprchlíků, ale v tom, že se stabilizují země z nichž museli utéct.

    • Heron napsal:

      V žádné zemi se nepodařilo příchozí z těchto zemí zapojit do většinové společnosti.

      Tohle jednoduše není pravda. Povedlo se to minimálně v ČSSR v letech 70-80. Českým univerzitám se to daří dodneška, některé z nich by ani nemohly fungovat (viz. DVTV s Rektorem UPOLu). Zrovna Olomouc má dlouhodobou a úspěšnou tradici zahraničních studentů a profesorů. Nedávno se jeden z nich nechal vyprovokoval skupinou nacistů, dopustil se zločinu roztrhání papíru což provokatéři samozřejmě použili v celorepublikové kampani. Já bych jim ten papír roztrhal taky. Tyhle nacistické tendence ohrožují ČR mnohem víc, než jeden studen lékařství, který za pár let bude léčit české pacienty.

      Potomci tureckých gastarbaiterů v německu neumí v druhé generaci německy.

      Ano, protože to po nich nikdo nechtěl. Udělala se z nich pracovní třída, která si čase řekla o své (aniž bych tím jakkoliv narážel na učení pana Marxe). Tohle je problém, před kterým varuji a kterého se bojím. Někdo vezme do ruky kalkulačku a spočítá, že vzdělání je strašně drahé (už se takoví objevují). Potom se to samozřejmě vymstí v budoucnosti.

      Řešení problému nespočívá v přijímání uprchlíků, ale v tom, že se stabilizují země z nichž museli utéct.

      No s tím souhlasím, ale i v článku jsem lehce neznačil, zda za ty nestability v zemích náhodou třeba taky nemůže jeden člen NATO, který v dnešních dnech otevřeně říká, že je připraven jít bojovat do Evropy a posílá sem těžké zbraně. Už to není blízký východ (o kterém si třeba někteří mohli myslet, že se nás to netýká), už je to přímo Evropa.

Komentáře nejsou povoleny.