Motivace k psaní článků

Před chvílí jsem dočetl zápisek od Vlasty. Popisuje v něm své důvody, proč má zapnutý adblock a v čem vidí chyby na straně provozovatelů webů. Však si jej pročtěte sami. Vlastův článek mě motivoval k zápisku o tom, jak to vidím já. Můj přístup je více technicistní a dovolil jsem si připojit také svůj pohled na motivaci k psaní článků (ale nejen jich).

Jsem technik, dívám se na svět trochu jinak. Na webu je to právě klient, který si určuje, na který server se připojí, kdy a zda vůbec. Jestli si jen stáhne index, je to jeho věc. Jestli z odkazů na další zdroje v indexu přečte každý druhý, je to jeho věc. Adblock je jen jednou z mnoha možností, díky které si uživatel může jednoduše nastavit, co chce vidět a co chce stahovat. Já osobně adblock (krom filtrů reklam)  používám také na skrytí různých prvků webů, protože mě při čtení ruší (typicky „kolotoč“ odkazů na další články).

Většina webů tvrdí, že reklama je zdroj příjmů a že blokováním reklamy ze strany uživatelů přicházejí o peníze (nepřicházejí, žádné peníze jim nemizí, jen se sníží přítok). Říkají, že peníze jsou nutné k provozu webu. Ano jsou. Nepochybně. Ale kolik?

Skutečná cena

V oboru webových serverů v produkci se pohybuji devátým rokem. Vím, jaký HW se běžně používá, vím, kolik stojí jeho pořízení a provoz. Nikdo mi nic nemůže nakecat. Bohužel na různých IT fórech se objevují astronomické částky, které nikdo ani nekoriguje (a zkuste se zamyslet proč ;-)). Není tomu tak, pro provoz obyčejného webu vám stačí několik málo stovek měsíčně, pokud si odpustíte luxus bahno dynamických jazyků a web generujete staticky, tak postačí desítky korun měsíčně. Bez přehánění.

A jestli někdo nedá cenu jednoho oběda na svůj koníček, tak, nezlobte se na mě, není to jeho koníček a dělá to z jiného důvodu. Z tohoto pohledu vnímám všechny ty nářky na unikající příjmy z reklamy jen jako čisté pokrytectví. Protože, kdyby bylo cílem skutečně jen „psát články“ (jak se vyjádřil jeden šéfredaktor jednoho českého webu), tak to mohou dělat i bez reklamy.

Moje motivace

Rant blogy

Tím se dostávám k motivaci. Sám píšu články tří druhů. Myslím, že je to i vidět. Jednak to jsou názorové rant blogy, které se píšou jedním tahem a které mám jako upouštěcí ventil (někdy je prostě nutné upustit páru).

Krátké návody

Dalším druhem článku jsou jednoduché návody na konkrétní věc, ty vznikají opisem z wikiny (kam si píšu poznámky během nějaké práce). K tomu jen připíšu nějaký úvod, trochu je učešu do podoby vhodné k prezentaci a jdou na web. Cílem je, aby wiki byla prázdná a všechny praktické postupy byly zveřejněné na webu. Třeba pomohou i někomu dalšímu.

Velké články

No a třetím druhem jsou velké odborné články, které už tedy vyžadují trochu víc času, spoustu ověřování a zamýšlení se nad tím, co vše tam patří a co už ne. Napsat dobrý (tak, abych s ním byl alespoň trochu spokojen – a ne vždy se to zcela podaří) velký článek někdy trvá celé týdny. A velmi mě těší, když jej čtenáři ocení, mám z toho radost a motivuje mě to k dalším článkům. Ano, tyhle články si píšu pro radost (a to na více frontách, jednak je fakt rád píšu a také mám radost, že jsou jiným užitečné a dávají to nějak najevo). To je moje motivace.

Bez reklamy

Nemám tu reklamu. Nikdy tady reklama nebude. Dokonce ani nesleduji počet přečtení jednotlivých článků. Kdysi jsem to tady měl (po přečtení nějakého článku typu „10 must have wordpress plugins“ jsem nainstaloval i nějaký statistický modul) a přistihl jsem se, že mě to vnitřně ovlivňuje v tom, co bych měl a neměl psát. Tak jsem to dal pryč. Tohle nechci.

Sleduju mnoho webů mno let. Weby, které zapnuly reklamu (třeba tehdy horkou novinku ad words) se velmi rychle změnily k nepoznání, takže jsem je odstranil ze čtečky. Tohle totiž málokdo vydrží.

Kurvy pro všechno

Příkladem mohou být i YouTube kanály. Sleduji něco přes 200 youtuberů. Většinou z různých oborů vědy, průmyslu a techniky. Některé yt kanály jsem zde i představil.

YouTube nabízí monetizaci. Téměř každý kanál to zničilo. Zůstanou jen výjimky. Zmínil bych třeba mého nejoblíbenějšího českého herního youtubera MineCrafáka. Začal jsem ho sledovat asi jako 10’000 subscriber. Byl prvním v ČR, kdo překonal 100’000. Potom s tím na čas seknul. Proč vysvětluje sám. Z původně přátelských komentářů se staly sračky, cítil tlak od lidí, aby videa vydával pravidelně a místo vděčnosti se dočkával akorát kritiky. Tím, že s tím na pár měsíců seknul, většinu těchto lidí vyhnal. To nejsou fandové. Dnes je to opět starý dobrý Crafák, videa sleduje úzká skupina lidí, komentáře se dají opět číst. A díky mu za to. Monetizace ho skoro zabila, nakonec to přežil.

Ano, nemá z toho peníze (dneska mu to nese asi tak na pizzu denně), ale má z toho zábavu a radost. Na rozdíl od jiných českých YT, kteří se chovají jako kurvy. Za peníze dají komukoliv.

Bída českých portálů

A stejně jako monetizovaní youtubeři, kteří chrlí videa jen proto, aby měli zisky z reklam (a někteří se za to ani nestydí – mimochodem, vždy mě vrtalo hlavou, jak vznikají lidé typu Michal David. Ostatní mi říkali – to víš, socík, morální dno. Ale já si tím nebyl jist. Potom jsem viděl v DVTV Jirku Krále…), tak české velké IT portály mají mantru 2 články denně. Nic hloupějšího asi nelze vymyslet. I když se to nezdá, tak skutečných novinek v IT zase tolik není. Aktivně se vyvíjející programy přinášejí několik málo změn do roka. Napsat o tom dobrý článek trvá. Takže, aby se naplnilo a přeplnilo nařízení bůh ví koho, tak je nutné vydávat balast. No a když už tam jsou ty reklamy, tak je žádoucí, aby ten balast vyvolal flame a hromadu zobrazení. A takto celý web, kdysi slavný a odborný, pomalu padá do žumpy.

Koho čtu

Sleduji soukromé weby od lidí, kteří chtějí ostatním něco dát, aniž by za to sami něco chtěli. Sleduji zejména technické weby z oborů, které mě zajímají. Jsou to weby, kde vyjde třeba jeden článek za půl roku. Ale ten potom stojí za to. Takto mám v RSS naházeno několik (už asi i desítek) webů a sám si tak tvořím vlastní portál. Bez balastu, bez reklamy.

Update 2016-10-14: Bystroušák napsal svůj názor na psaní článků, vřele doporučuji k přečtení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: Motivace k psaní článků

  1. Bystroushaak napsal:

    Zrovna včera jsem se zamýšlel, že bych napsal blog na tohle téma, protože mi docela dost známých neustále vyčítá, že píšu na abclinuxu. Naposledy se mi to stalo ve středu. Pokud překonám lenost, tak bych to asi mohl komplexně popsat. Tobě nikdy nikdo volbu místa kam píšeš a proč píšeš články nevyčítal?

    > Není tomu tak, pro provoz obyčejného webu vám stačí několik málo stovek měsíčně, pokud si odpustíte luxus bahno dynamických jazyků a web generujete staticky, tak postačí desítky korun měsíčně. Bez přehánění.

    Já používám levnou „cloudovou“ VPS of Forpsi, kde běží Ubuntu. Cena je 25kč/měsíčně bez daně, tedy nějakých ~30kč s daní. To je za jeden procesor, gigo paměti, 20GB disku a terabajt přenosů, kde si můžeš pouštět i dynamické weby, databáze a kde co.

    Statické stránky vycházejí na částky okolo 5 korun měsíčně. Viděl jsem služby, které stály kolem dvaceti korun ročně. Na tom je dražší doména, než ten hosting.

    • Heron napsal:

      Zrovna včera jsem se zamýšlel, že bych napsal blog na tohle téma, protože mi docela dost známých neustále vyčítá, že píšu na abclinuxu.

      Tak na to jsem zvědav, to si rád přečtu. Z jakého důvodu (jestli to můžeš popsat alespoň ve zkratce) ti vyčítají abclinuxu?

      Tobě nikdy nikdo volbu místa kam píšeš a proč píšeš články nevyčítal?

      To ne, spíše se mě ptali, proč už nepíšu články na ABC a začal jsem psát pro LE. Ale byla to zvědavost, nikoliv výtka.

      Blogy jsem vedl nějaký čas paralelně na svém webu a současně na abclinuxu. Historicky vzato jsem měl nejdřív vlastní web (začalo to na univerzitě v roce 2001), potom, jak se na abclinuxu zprovoznily blogy tak jsem blogoval i tam. V roce 2011 jsem to na abc ukončil a mám už jen svůj web.

      Na tom je dražší doména, než ten hosting.

      Někteří registrátoři nabízejí k doméně i nějaký ten prostor zdarma. Takže jediný náklad je jen pořízení domény.

      • Bystroushaak napsal:

        Tak na to jsem zvědav, to si rád přečtu. Z jakého důvodu (jestli to můžeš popsat alespoň ve zkratce) ti vyčítají abclinuxu?

        Trolové, záplava sraček v blozích. Občas někdo zpochybňuje i motivaci vůbec věci psát argumentací ve stylu „mám všechny na čůráku, stejně jsou to z většiny dementi, a když se kvůli nim nenamáhám já, tak proč se kvůli nim namáháš ty?“

        V roce 2011 jsem to na abc ukončil a mám už jen svůj web.

        Já jsem to měl tak nějak naopak. Abclinuxu používám hlavně kvůli živým diskuzím a že mi zajistí čtenost více lidmi. Když jsem měl vlastní stránky, tak se to reálně nedostalo skoro k nikomu a na nějakou diskuzi jsem mohl zapomenout.

        PS: Měl bys dát k psaní odpovědi nějaké upozornění, že je tady možné používat formátování příspěvků.

        • Heron napsal:

          Trolové, záplava sraček v blozích.

          Jo, tento důvod chápu.

          Abclinuxu používám hlavně kvůli živým diskuzím a že mi zajistí čtenost více lidmi.

          Také jde o to jakých lidí. To jsi ostatně zmínil už v prvním odstavci. Je pravdou, že tady se příliš nediskutuje, ale třeba o to víc mi lidi píšou na email. Což je zvláštní, protože najít adresu a dát ji do klienta, je přece jen větší potenciálová bariéra, než napsal komentář. Přesto mi opravdu chodí více emailů, než je zde komentářů.

          PS: Měl bys dát k psaní odpovědi nějaké upozornění, že je tady možné používat formátování příspěvků.

          Pokusím se s tím něco udělat. Mám pocit, že to tu bylo, po nějakém update to asi zmizelo. Píšu si na to issue. Díky.

          • Bystroushaak napsal:

            Jo, já do pár článků taky dal email a lidi mi píšou i po pěti letech. Problém je, že z tehle konverzací se nepoučí nikdo jiný, nikdo jiný nemá možnost se do nich zapojit a často se v nich opakují některá témata.

    • Filip Jirsák napsal:

      > Statické stránky vycházejí na částky okolo 5 korun měsíčně. Viděl jsem služby, které stály kolem dvaceti korun ročně. Na tom je dražší doména, než ten hosting.

      Nikoli, nejdražší je na tom lidská práce. Pokud se na to díváte z pohledu technomaniaka (bez urážky), který generování statického webu považuje za relaxaci, pak to samozřejmě započítávat nemusíte. Ale pokud někoho odrazuje jenom představa vkládání článku přes WordPress, který mu někdo nainstaloval, rozhodně nebude zápasit s generováním statického webu, pokud to pro něj nebude stejně jednoduché nebo jednodušší, než to používání WordPressu. A ano, vím, že to generování stránek teoreticky jde udělat pro uživatele strašně jednoduché – ale nejde o to, co teoreticky jde, ale o to, co dotyčný reálně má.
      A takhle to není jenom s tím redakčním systémem, ale se vším okolo provozu webu. Všechno seženete levně, pokud si všechno budete dělat sám. Ale typický autor si to nechce a neumí dělat sám. A pak neplatí za hardware, za konektivitu, za domény – ale za to, že se mu o to někdo stará.

  2. Jozef Mlich napsal:

    Zdar, muzes zverejnit seznam blogu rss kanalu, ktere odebiras? Treba najdu nejake zajimave nove cteni..

  3. Milan Kozák napsal:

    Po precteni prispevku jsem si vzpomnel, ze jsem kdysi na svem blogu zkousel adsense s vidinou obrovskeho zisku. Po case jsem nasadil Ad blockery a na reklamu uplne zapomnel. Kdybych ji ted nesmazal, tak by tam za dva mesice oslavila presne 10 let…

  4. David Ježek napsal:

    Ahoj, nechci se tě nijak dotknout, chápu smysl ve tvém textu, ale současně si dovolím jen konstatovat, že dané věci prostě nerozumíš z toho redakčního hlediska, neb (tipuji?) si nikdy v žádné trošku větší redakci po trošku delší dobu nebyl. Ono to není tak jednoznačné, jak to teď vidíš. Ale nemám ani sil, ani času ani chuti se tu nějak rozepisovat, bylo by to na HODNĚ MOC DLOUHEJ text a čas je drahý. Ale věci se dějí tak jak je to nejpřirozenější. Proto internet (ať již český či světový), proto jeho čtenáři/uživatelé, proto poskytovatelé služeb (od velkých jako Google až po malé jako třeba svého času Linuxsoft) konají tak jak konají. Povzdech je jedna věc. Ale těch povzdechů je víc na všech stranách té mnohostranné barikády. A jen málokdo je vidí a chápe všechny (já se tak maximálně mohu optimisticky domnívat, že jich vidím a chápu většinu, ale rozhodně ne všechny).

    Ale něco málo může napovědět asi největší český (omlouvám se na výraz) „self-made-prostitut“ František Fuka, jehož příjmy z FFFilmu neustále pozvolna klesají.

    • Heron napsal:

      Ahoj

      (tipuji?) si nikdy v žádné trošku větší redakci po trošku delší dobu nebyl

      Ano nebyl a ani k tomu, vzhledem k tématu, nevidím žádný důvod. Napsal jsem pár odborných článků na abc a le, potom jsem s tím z určitých důvodů sekl (o ty důvody se klidně veřejně podělím).

      A pokud odhaduji správně kam tím míříš, tak rovnou říkám, že dneska by bylo zcela jedno, kdyby ty velké redakční weby zanikly. Tak jak dneska už neexistuje povolání rozsvěcovače plynových lamp a dráteníků hrnců, stejně tak ty weby měly platnost v určité době a dneska už by se měly nechat v klidu dožít. Je to lepší (z mého pohledu), než pošlapávat jejich kdysi dobré jméno tupými články a plnou stránkou reklam.

      Ale nemám ani sil, ani času ani chuti se tu nějak rozepisovat

      Možná by ses rozepsat měl, protože toto už je nejméně podruhé, co jsi tu něco naznačil a nedořekl. To je takové „no já vím jak to je, ale stejně to nikomu neřeknu, vy ostatní nevíte nic“. Takové naznačování je k ničemu, protože si tak každý doplní něco jiného a všichni na sebe budou mrkat, jak zrovna oni znají pravdu. (Nebo jak to Leoš Kyša říkal.)

      Ale něco málo může napovědět asi největší český (omlouvám se na výraz) „self-made-prostitut“ František Fuka, jehož příjmy z FFFilmu neustále pozvolna klesají.

      FF znám samozřejmě jako autora programů a her ještě na osmibity a potom jako vtipného recenzenta z pořadu odvážné palce. Na jeho webu jsem snad nikdy nebyl (na filmy se nedívám, takže recenze mě nezajímají). Na palce se dívám v sobotu ráno, je to zábava ke kávě. Takže sorry, jestli to měl být nějaký další příměr, tak mi z uvedených důvodů unikl.

      • David Ježek napsal:

        Opravdu ode mě nečekej, že tu teď budu obsáhle rozebírat věci, které nechci a ani nemám čas (a tím opravdu upřímně myslím, že nemám čas). Jen pár věcí ale cítím potřebu okomentovat.

        – můžeš samozřejmě mít vidění jaké chceš a bagatelizovat co chceš. Ale IT weby a ostatně celá žurnalistika stojí z významné části na přepapouškování cizích zpráv. Změní tvůj život, když v cz napíšu o uvedení AMD Zen? Nezmění. Stejně tak jej nezmění když ČT dá reportáž, která přepapoušková Reuters a jejich zprávu o … cojávím, třeba o 30 syrských uprchlících trpících na hranicích turecka s řeckem. tak jako už neexistuje povolání rozsvěčovače plynových lamp, nemusí zítra existovat povolání moje, pozítří povolání tvoje, příští týden povolání Vlastimila Otta a na přelomu roku povolání tvého či mého otce.

        – naznačování není k ničemu. já jsem sice jen naznačoval, ale chtěl jsem ti tu nechat komentář, který případnému čtenáři naznačí, že to jak to vidíš ty je jen subjektivní názor někoho, kdo do věci prakticky nevidí. já mám také jen subjektivní názor, ale do věci přeci jen trochu vidím a věci se dle mého mají jinak než jak je tu ty odhaduješ či komentuješ. ale víc teď nenapíšu (čas, zase ten čas. zejména ten čas).

        možná jindy, sorry.

        • Heron napsal:

          můžeš samozřejmě mít vidění jaké chceš a bagatelizovat co chceš

          Nevšiml jsem si, že bych něco bagatelizoval.

          Ale IT weby a ostatně celá žurnalistika stojí z významné části na přepapouškování cizích zpráv.

          A to je právě problém současné žurnalistiky. V době, kdy si kdokoliv na světě může odebírat zprávy od AMD, Intelu, Nvidie a libovolného dalšího výrobce HW, opravdu není potřeba, aby to někdo papouškoval. Tím neříkám, že to nemůže dělat. Jestli ho to baví, tak nechť je ctěná libost.

          Co se týče obecného zpravodajství, tak tam je to ještě horší. Po telefonu z kanclu se nedá dělat žurnalistika. Do terénu už téměř nikdo nejezdí a je skutečně zázrak, pokud tomu tématu alespoň trochu rozumí. Jediný český novinář je Janek Kroupa. Jediný slušný diskusní pořad v ČR je DVTV, ale třeba na slovenskou Lampu to teda ještě nemá.

          Změní tvůj život, když v cz napíšu o uvedení AMD Zen?

          Pro mě je spíš důležité se dozvědět o tom, kdy je to dostupné v nějakém mě dostupném obchodě. A to si také každý ohlídá sám.

          Co očekávám od IT webů není zprávička „vyšel Zen“, ale článek o tom, co ten Zen vlastně je, jak si podle odborníka povede v tom a v tom nasazení a potom také očekávám smysluplné testy. A toto je něco, co (zoufale) postrádám. A toto bych i ocenil (a tím skutečně myslím ocenil penězi). Poslední smysluplné testy dělal Behemot (toho jsem ocenil tak, že jsem si od něj koupil dvě Delty).

          Co se týče Zenu, tak nevím, jaké zprávičky máte jako novináři k disposici, ale to, co se vypouštělo postupně do éteru to byl jeden velký zmatek. Asi to tak dělá samo AMD (které by si za marketing zasloužilo pár facek), ale od odborného redaktora očekávám, že si dá ty informace dohromady a nebude vypouštět články, kde jeden je popřením toho předchozího (nebo by k tomu alespoň mohl napsat: takto jsme to dostali z tiskového oddělení amd, pokochejte se).

          tak jako už neexistuje povolání rozsvěčovače plynových lamp, nemusí zítra existovat povolání moje, pozítří povolání tvoje, příští týden povolání Vlastimila Otta a na přelomu roku povolání tvého či mého otce

          No jistě, že nemusí. S tím snad každý rozumný člověk počítá, že to co dělá dnes už za rok, deset, sto (no potom už mu to bude asi jedno) let nebude existovat.

          který případnému čtenáři naznačí, že to jak to vidíš ty je jen subjektivní názor někoho, kdo do věci prakticky nevidí

          Ano, jestli tedy jádro tvého komentáře mělo být to, že jsem nikdy nepracoval v redakci tak ano, nikdy jsem nepracoval v redakci. Nikdy jsem to ani netvrdil. Jestli nějaký čtenář nabyl dojmu, že jsem někdy pracoval v redakci, tak nevím, z čeho by tak usoudil, protože jsem to nikde nikdy nepsal.

          dle mého mají jinak než jak je tu ty odhaduješ či komentuješ. ale víc teď nenapíšu (čas, zase ten čas. zejména ten čas).

          Njn, škoda. Možná jsi mohl využít ten čas pro psaní předchozího odstavce. No ale co už. Prostě toho víš víc. Sice to nikomu neřekneš, ale prostě to víš.

          Ale mám takový nutkavý pocit, že to jde mimo téma článku. Článek byl o reklamě na webu a taky o tom, co lidé pro Jidášský groš (výraz od M. Pošvářové) jsou ochotni udělat a jak hluboko se dokáží sehnout. Někteří se potom i narovnají.

          • David Ježek napsal:

            Jenom jedna drobnost, kterou ber jako záměrně nadsazenou, ale: neexistuje větší lež než testy hardwaru. a to včetně Behemotových.

            • Heron napsal:

              Ale tak jasně. Vím, jak člověk dokáže ovlivnit měření už jenom tím, že chce, aby někdo vyhrál (nebo ani nechce, ale má nějaké preference). Vím, jak je těžké vůbec něco změřit (mám tu o tom více než rok rozpracovaný článek, se kterým stále nejsem spokojen). Udělat dobrý test je zatraceně těžké, to je jasné.

              Člověk musí mít vlastní mozek. Behemot byl zejména velmi svůj. Někdo to kritizoval, mě se to líbilo. Na jeho testech příliš mnoho chyb nevidím. Jasně, dají se rozšířit, netestoval za různých tepelných podmínek (na to je potřeba izolovaná komora, kterou neměl k disposici) apod. Průmyslové testování vypadá trochu jinak, ale snažil se.

              Ale mám svůj mozek a své zkušenosti, které se příliš neliší od výsledků jeho testů. Prostě, když člověk rozebírá 30 let staré fungující přístroje a vidí tam komponenty jistých značek, tak jim prostě začne věřit. Jasně, je to bias, možná existují nové a třeba i lepší značky a ty staré se mohou zhoršovat. Jenže zkušenosti ukazují, že tomu tak není. Ano, je to bias nebo možná self confirmation. Ale v tom případě ať někdo vstane a ukáže lepší komponenty. Nikdy se to nestalo, ani na EEVBlogu, ani na Signal Path ani u Mike (asi bych mohl udělat další díl YT kanálů věnových elektronice).

              Behemot testoval zdroje, to je jednoduché a více než 100 let vyvíjené zařízení, o kterém se lecos ví (a není to zase rocket surgery), takže se ví, jak to dělat správně. Některé další PC komponenty to mají přece jen složitější.

  5. Filip Jirsák napsal:

    V době, kdy si kdokoliv na světě může odebírat zprávy od AMD, Intelu, Nvidie a libovolného dalšího výrobce HW, opravdu není potřeba, aby to někdo papouškoval.
    Úlohou novin vždycky bylo informovat o tom důležitém. To je dnes potřeba více než kdy jindy, a je chyba, že na to noviny rezignují. V době, kdy AMD, Intel i Nvidia valí jednu zprávu za druhou, je právě potřeba někdo, kdo z toho vybere to důležité, případně to zasadí do kontextu. Nenazýval bych to papouškováním, přestože gros příspěvku je opravdu od někoho jiného. Ale novinář nikdy neměl informace vytvářet, vždy je měl jen zprostředkovávat.

    • Heron napsal:

      V podstatě souhlasím, jen by doplnil několik věcí.

      Ono je podstatné nejen to, co a jak se píše, ale také to, co se nepíše. Takže ano, jednak se chrlí spousta zpráv bez ladu a skladu, ale také se některé zprávy nechrlí. Tady nemám na mysli ani tak IT, ale spíš obecné zpravodajství.

      Ale novinář nikdy neměl informace vytvářet, vždy je měl jen zprostředkovávat.

      Ano, novinář by neměl informace vytvářet, ale současně by je měl publikovat z první ruky. Něco se někde stane, novinář přiběhne a napíše o tom zprávu. Osobně nemám rád zprávy opsané z jiné redakce (to si ji rovnou přečtu tam, případně pokud i tam je to převzatá zpráva, tak postupně doiteruji až ke zdroji).

      • Filip Jirsák napsal:

        Psát se má o tom podstatném. Když se místo o podstatné věci píše o pitomině, je to vlastně lež o tom, co je jak důležité. Dnes se píše o spoustě pitomin a podstatným věcem se noviny vyhýbají. Ale nehledal bych v tom žádné spiknutí, prostě novináři píšou o tom, co je jednoduché napsat, co zvládnou napsat, co přitáhne čtenáře a inzerenty.

        S důležitostí informování z první ruky nesouhlasím. Z první ruky dnes může díky internetu informovat každý, postaví někam kameru a je to. Novináři nemohou konkurovat rychlosti Twitteru, Facebooku, Persicope. Ale to, že se něco děje právě teď, že je to vidět, to neznamená, že je to důležité. To doplnění proporcí a kontextu, to někdo jiný může udělat mnohem lépe, než původní zdroj.

        • Heron napsal:

          Ale nehledal bych v tom žádné spiknutí, prostě novináři píšou o tom, co je jednoduché napsat, co zvládnou napsat, co přitáhne čtenáře a inzerenty.

          Já v tom spiknutí nehledám. Se zbytkem nelze než souhlasit, jen bych si přál noviny, ve kterých by psali celou pravdu, bez ohledu na čtenost a inzerci. Nebo se alespoň tomuto cíli blížili.

          To doplnění proporcí a kontextu, to někdo jiný může udělat mnohem lépe, než původní zdroj.

          To jistě. Novinář může informovat o tom, že se stala událost X. Analytik potom může vydat článek, kde popisuje 60 událostí typu X, jejich vývoj v čase, možnou příčinu apod.

          Jenže tak se zpravidla neděje, většinou jsou zprávy více či méně dokonale přepisovány tak jsou v odkazovaném zdroji.

Komentáře nejsou povoleny.