Měření spotřeby 2013

Jak je na tom nová mašinka z pohledu spotřeby elektřiny?

Co se tedy měřilo

Měřila se spotřeba celé sestavy:

  • CPU AMD FX-8350
  • GPU AMD 7870
  • MB Gigabyte 990FXA-UD3
  • RAM 32GB (4 x 8GB DDR3 Corsair Vegeneance)
  • SSD A-Data S510
  • HDD Seagate 7200.10 1TB

Výsledky

Pokusil jsem se o stejné katerogie, jako u minulé sestavy z roku 2008:

  • Vypnuto: Nelze změřit, méně než 3W
  • Idle: 75W
  • CPU: 230W
  • GPU: 200W
  • CPU + GPU: 340W

Základní deska umí ErP, příkon celé sestavy ve vypnutém stavu má být méně než 1W. Můj zásuvkospotřeboměr tak nízké příklony měřit neumí, spotřeba je jistě menší než 3W.

Oproti minulé sestavě klesl příkon v idle — sem patří v podstatě drtivá většina času zapnutého počítače, při běžné činnosti jako je tvorba dokumentů, brouzdání na webu, nebo i přehrávání filmů — o  celých 50W!

Spotřeba CPU při běhu na max (zkoušel jsem TrueCrypt benchmark) naopak vzrostla na 230W. Je fascinující, že samotný procesor má udávanou idle spotřebu 10W a maximální 125W, tedy více než desetinásobek.

Ono vůbec, procesor chvilku „neposedí“ a jeho frekvence se neustále mění, od idle 1.4GHz s polovinou cpu vypnutou (pokud tedy výraz „parked“ v resource monitoru správně chápu jako úsporný stav C6), až po 4GHz pracovní až po „Turbo“ 4.2GB.

Spotřeba GPU je samozřejmně ovlivněna i CPU a měřil jsem to v benchmarku Unigine Heaven. Btw tohle je tak krásný benchmark, že jsem ten den po kompletaci sestavy jen dlouhé minuty koukal. Nedivte se, konečně mi funguje teselace. :-)

Společná maximální spotřeba CPU (True Crypt) + GPU (Heaven)  se mi zdá příliš nízká, tenhle test budu muset zopakovat s jinou kombinací benchmarků. Minulá spotřeba CPU + GPU na max byla 420W, ovšem v programech přímo určených na maximální zatížení komponent (Intel CPU Burn a FurMark), což také neukazuje úplně běžně dosažitelné hodnoty.

Celkově je tedy běžná spotřeba výrazně nižší, než byla u minulé, přičemž procesor umí dodat opravdu ohromný výpočetný výkon (jeden z prvních programů, co jsem vyzkoušel, byl Adobe LightRoom 4, který byl na předchozí sestavě už prakticky nepoužitelně pomalý pro jakoukoliv kreativní práci, a který umí využít všech 8 jader). Tedy naprostá spokojenost. :-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Měření spotřeby 2013

  1. z0ny napsal:

    celkem slusni me to GPU + CPU pri poslednim mereni zralo neco kolem 420W, ale ja uz mam starej krap :)

    • Heron napsal:

      Ale furt :-). Máš v podstatě xeona s tříkanálovým řadičem, dost možná budeš mít propustnost pamětí rychlejší než já.

      Ten test CPU + GPU musím zopakovat, podle mě to není správný výsledek. (Resp je to jen výsledek pro kombinaci TC + Heaven, což ale nemusí obě komponenty zatížit ke 100% příkonu. TC používá AES-NI, což je jen část CPU a Heaven dělá sice maximální teselaci, ale GPU je dnes přece jen o něčem jiném, než o počítání trojúhelníků). Takže to chce nějako jako bitcoin mining na GPU a něco obdobného na CPU.

  2. David Ježek napsal:

    Až vyměníš ten chladič, tak přeměř spotřebu CPU. Mělo by to být o nějaký ten watt lepší. Jinak mě teda udivuje, že tě tak zaujaly ty omalovánky od Unigine :-).

    • Heron napsal:

      Sapphire Vapor-X vypadá dobře a pěkně se tam vleze. Takže až bude někde v dosahu, tak je moje.

      Ad ten benchmark, no možná právě proto, že to jsou omalovánky :-) .

      • David Ježek napsal:

        to mě přijde třeba líbívější i ten blbej Skyrim než tahle syntetika ;-).

        • Heron napsal:

          Skyrim nehraju a prakticky neznám.

          Vem si, Fallout, Stalker, Borderlands, všechno +- 256 odstínů šedé :-D. Teď Batmani, to je zase všechno v noci. V práci čumím do více méně černobílých ssh terminálů. Tady na olomoucku je už přes měsíc zataženo (inverze) a šedo a v prosinci to také nebyla žádná sláva.

          Jasně, Heaven je přesaturovaná pohádková scéna, o tom žádná, ale jsou to v podstatě první barvy, které po několika dlouhých týdnech vidím. :-) Je to plné trojúhelníků :-D

  3. Pingback: Rozborka zdroje Seasonic SSP-450RT | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.