Jak říká Zdeněk Pohlreich, změnit myšlení nic nestojí. V tomto článku chci ukázat několik způsobů změny myšlení, díky kterému můžete ušetřit podstatnou částku za energie, možná i za disky a další hw.
Energie je jenom jedna
Energie má mnoho forem, ale jedná se o stále stejnou veličinu. Máme elektrickou energii, tepelnou energii, pohybovou a tak dále. Je podstatné si uvědomit, že energie nevzniká ani nezaniká. Jen mění formu.
Pro pohodlí domova nás nejvíce zajímají dvě energie. Teplená a elektrická. Lidé mají rádi tepelnou pohodu a vyžadují regulaci teploty okolí kolem 20°C. Když je nám moc horko, není to dobře, stejně jako když je nám zima. Někdo rád o pár stupňů více, někdo méně.
Zdroj tepla může být různý. Kamna na tuhá či tekutá paliva, dálkové vytápění, elektrický přímotop. Přímotop spotřebovává elektrickou energii a hřeje. Což je jistě fajn, ale co kdybychom za stejnou energii dostali i něco užitečného? Jsme nerdi ne?
Tento článek vychází z mé životní situace, tedy bydlení v bytě v panelovém domě. Pro jiná obydlí se může zkušenost lišit.
Využijte energii vícekrát
4kWh spotřebované v přímotopu a 4kWh spotřebované v PC je tatáž energie. Stojí stejně korun. Jenže, pokud to spotřebujeme v PC, můžeme krom tepla získat nějaký užitečný výsledek. Například renderovaný obrázek z nějakého 3D modelačního programu. Nebo zkonvertované video z kamery. Nebo kus výpočtu nějakého léku nebo proteinu. Nebo vyzkoumat část fyziky v nitru hvězdy. Cokoliv. Zaplatíme za to stejně (cena x energie), ale kromě tepla získáme i něco navíc. I kdyby to měla být čistá zábava v podobě hraní hry, stále je to něco navíc.
Já konvertuji videa do formátu h265. Výsledkem je menší soubor, takže nemusím kupovat disky. Taky občas něco, jen tak pro radost, vymodeluju v Blenderu a on ten obrázek v cycles přece jen pár hodin zabere. Můj počítač má spotřebu na maximální zátěž kolem 350W. 4h*350W = 1400Wh tepla. To je hodně. Tohle ve skutečnosti stačí na to, aby mi začalo být v pokoji teplo a musel jsem otevřít okno. I v zimě. Ústřední topení jsem od nastěhování nezapnul.
Což má bohužel ten důsledek, že za topení bez spotřeby platím vlastně víc, protože jsem údajně parazit, co se nechá vytápět od sousedů. Jen nevím, jak to mám udělat, abych tady neměl neustále horko (24°C a více) a nemusel stále větrat.
Rozložte to v čase
Je kravina dělat náročné výpočty v létě, kdy je problém uchladit jak sebe, tak i PC. Pokud to lze odložit, je rozumné to odložit na zimu. Výpočtem se provede užitečná práce a ztrátové teplo poslouží jako zdroj ohřevu vzduchu v bytě.
Takto odkládám zpracování videí. Konverze z formátu videa, ve kterém bylo pořízeno do finálního h265, nemusí proběhnout hned teď. I v původním formátu jej lze přehrát. Není tedy kam spěchat, komfort to nijak nesníží. (Toto je podstatné, spousta lidí má šetření spojeno se snížením komfortu. Není tomu tak.) Tato videa ukládám do škatulky „TODO-Až bude zima“. A konverzi skutečně spouštím až je zima. Nikoliv uprostřed července. Takto mám připraveno několik TB videí na prosinec, leden a únor.
Navíc lze takto ušetřit i za nové disky. Plánované rozšíření pole ze 6x4TB disky na něco většího (třeba 12x4TB) už díky konverzi na h265 již několik let odkládám. Ano, několik let. Ušetřil jsem za disky v hodnotě přibližně 25tis. korun. Například vysokoškolské přednášky lze velmi dobře komprimovat (protože scéna je více méně statická) a h265 umí statické scény opravdu velmi dobře (asi největší extrém byla konverze 8GB videa s přednáškou do cca 100MB – u běžných hraných videí je běžné dosáhnout snížení velikost na 1/3 bez ztráty kvality, takto jsem skutečně z 9TB dat udělal méně než 3TB, za několik let).
Pozor na ohřev vody
Voda jako materiál má největší měrnou tepelnou kapacitu, na ohřev vody o 1°C je potřeba nejvíce energie, než pro ohřev stejného množství jiné běžné látky (například kovy se zahřejí velmi snadno, jejich tepelná kapacita je malá).
To znamená dvě věci. Pokud chci ohřát vodu, je k tomu potřeba spousta energie. Proto je dobré ohřívat pouze nutné množství vody a pouze na takovou teplotu, jakou potřebujeme. Možná se chytáte za hlavu, ale denně vidím, jak někdo vaří plnou rychlovarnou konvici (1.5l vody) jen proto, aby si zalil 300ml šálek s čajem. Tohle je plýtvání. Dnes se prodávají konvice, které umí ohřát vodu třeba jen na 70°C, což pro některé nápoje stačí.
A druhá věc je, že když už mám teplou vodu, tak je zbytečné ji vylít, pokud současně potřebuji něco jiného ohřát. (Ano, praktičnost konkrétního řešení vždy záleží na situaci a ne, nejsem magor, abych hledal každou watt sekundu.)
Jak to vychází cenově
Elektřina je levná. V tomto období je to jistě odvážné tvrzení, ale elektřina je levná. Platím cca 5Kč/kWh konečná cena se vším všudy. (Pozor na triky „cena za silovou složku apod.“ Vždy by vás měla zajímat konečná cena.)
Moje platby za elektřinu jsou 1500Kč měsíčně. Na elektřině vařím, svítím a tak dále. A topím. Běží mi tu několik počítačů (mimo dalších zařízení), které mají nějakou spotřebu. U jednoho vychází spotřeba na 400Kč za měsíc (příkon lehce přes 100W). To je veškeré trvalé vytápění. Více nepotřebuju. Ve skutečnosti jej přes léto vypínám. V zimně naopak nahodím na herním desktopu nějaké to počítání videa. Na ústřední topení netřeba sáhnout. Je trvale 10+ let vypnuté.
Ve skutečnosti není zcela vypnuté, termohlavice je nastavena na rosný bod, což je velmi důležité, protože určitě nechcete, aby vám kondenzovala voda – to ale v mém případě ani omylem nehrozí.
Je mi zima, co mám dělat
V první řadě je třeba hledat úniky tepla. Nechat vyměnit těsnění v oknech stojí přibližně stejně, jako jedna měsíční platba za teplo z ústředního topení, pokud teplo masivně uniká. Ano, otočit hlavicí na ústředním topení je jistě jednodušší, ale také nejdražší.
Výměna starých oken je sice finančně náročnější, ale návratnost takové investice na snížené platbě za teplo může být kolem tří let.
V zimě je potřeba větrat. Větrat je nutno intenzivně a krátce. Otevřít okno dokořán, během 5 minut nechat vyměnit vzduch a potom zavřít. Vzduch v místnosti se velmi rychle (do půlhodiny) ohřeje na původní teplotu – měřil jsem to sondou, ochlazení vzduchu v místnosti na 9°C a během 20minut bez jakéhokoliv vytápění zpět na 21°C. Je kontraproduktivní zapínat topení „aby se to rychle ohřálo“. Ne, ohřeje se to stejně rychle od stěn a od nábytku v pokoji.
Změna poskytovatele
Pokud je nutné opravdu šetřit každou korunu, lze se zamyslet nad tím, jestli danou službu nemít u jiného poskytovatele. Nebudu zde psát podrobnosti, to možná někdy jindy, ale cca půl roku jsem doma provozoval službu, kterou jsem měl před tím na hostingu. Provozovatel daného hostingu provoz ukončil (a díky moc za perfektní služby poskytované minulých 10 let, byla to skvělá spolupráce), já jsem službu převedl na server doma. Cenovka opět cca 400Kč měsíčně (prostě starý desktop, instalace linuxu, ony ty desktopový základní desky v idle žerou všechny stejně). Nechal jsem to být, nechtělo se mi to řešit. Potom vlastně úplnou náhodou mi jeden známý doporučit hosting v Německu. Tak jsem to tam na zkoušku přesunul. Místo 400Kč za elektřinu platím cca 3EUR měsíčně za hosting. cca 75Kč. 325Kč za měsíc ušetřeno. (Ano, parametry nelze zcela srovnávat, disková kapacita je úplně jinde, ale na dané služby to více než stačí – zatím je to jen několik měsíců, takže na zkušenosti je brzo, ale jsem velmi spokojen a snad si to nepokazí) Ale o tomhle někdy jindy, tady nemusíme zabíhat do technických podrobností a popisovat anabáze s českými poskytovateli.
Shrnutí na závěr
Tyto rady jsou pro mně, jak se hezky česky říká, no-brainer. Nic na tom není. Vždy mi bylo líto elektřiny, která se jen tak bez využití ohmickým ohřevem přeměnila na teplo v přímotopu (u dědy v domku). Už jako malý geek jsem si říkal, že kdyby tam byl procesor, tak to může počítat třeba něco z projektu BOINC. Teplo by to dodalo stejně a ještě by se něco spočítalo.
Takhle to vlastně dělám celý život. Proč zapínat libovolný zdroj tepla, pokud mám počítač?
Změnou poskytovatele čehokoliv můžu mít lepší služby za levnější cenu.
Teď v aktuální krizi cen energií (nebudu se tvářit, že se mě to netýká) jsem pouhou změnou několika služeb a způsobu jejich používání snížil spotřebu elektřiny na polovinu a bez většího snížení komfortu bych ještě 30% dal. Nevím, kam až vyrostou platby za elektřinu a z toho, co zatím poslal můj dlouhodobý dodavatel ČEZ obavy nemám a zatím to vypadá, že změnou nastavení služeb jsem snížil spotřebu o více než je plánované navýšení ceny, ale nepředbíhejme – tohle bude potřeba zanalyzovat až zpětně.
Vždy je dobré se zamyslet nad tím, jestli kromě tepla nemůžu také něco užitečného spočítat. Proto, až vám příště bude zima, nesahejte na topení. Zkuste se nejprve podívat na seznam projektů pro domácí počítání, třeba na ten BOINC a podpořte výkonem svého stroje užitečný projekt. Třeba hledání nových léků.
Já to mám jednoduché. Netopím(e), dokud není zima. Když je zima, člověk nejdřív se obleču. Pokud je i pak zima, je čas zatopit (což aktuálně je potřeba). PC volím tak, aby 99% svého běhu bylo úsporné. Dnes je jedno, jestli AMD, nebo Intel, v běžném provozu jsou úsporní oba. Letos jsem upgradoval na Comet Lake. Zbytek onoho minimálního ohřevu zajistí 27″ CCFL od Dellu. Obojí je ale marginální zdroj tepla, LCD ač 10 let staré, po 99% času provozuji s jasem 0. Nechávám typicky GNOME nastavený tak, že po 4 min se vypne obraz a po 20min celý PC. Návrat z hibernace je otázka pár sekund (SSD) a v 99% případů bez problémů. Zkrátka PC je z hlediska spotřeby energií u mě marginální záležitostí.
Taky videa konvertuju, ostatně jak jsem tehdy shrnoval v článku … https://www.root.cz/clanky/youtube-dl-a-ffmpeg-jako-zaloha-mizejiciho-internetoveho-obsahu/ … zatím se stále držím x265+opus/mkv, protože AV1 stále nevyzrálo, ani SVT-AV1, natož rav1e. Začínám se bát, že než se AV1 stane pro mě použitelným formátem, budeme tu mít dobře fungující x66 :-). Celkově toho ale není tolik, aby stálo za tu vůbec kvůli tomu řešit nějaké optimalizace z hlediska energetické náročnosti.
Dodavatele neřeším, jedeme výchozí kombo ČEZ + Innogy a nehodlám(e) na tom nic měnit. Většina Bohemiáků, včetně těch, co si poslední roky klepali na čelo, proč jsem u toho drahýho ČEZu a drahýho Innogy, dnes spíše závidějí. Já mám nervy jenom jedny a to je pro mě cennější. Nechci trávit hodiny a hodiny svého života řešením nějakých marginálních až mírných úspor na něčem, co za rok beztak může být zlomkem sekundy jinak. Prakticky všude nám svítí LEDky, tam kde je to důležité, jsou kvalitnější Philipsky s měkkým teplým světlem je i pár míst, kde jsem nechal klasické žárovky. Hynek Medřický mi zatím jen vrtá hlavou :-).
Z datového hlediska jsem upgradoval letos, na 500GB primární SSD a k tomu 4TB HDD jako odkladiště dat. Vše, co je trvalejší hodnoty či již převedené do formátu na uskladnění, míří též na DVD média. Neboli za posledních ~10 let jsem musel povýšit z 2TB na 4TB HDD, protože už potřeby přelezly 2TB hranici. Držím se ale stále svého konceptu, kdy se prostě vše musí vejít na jeden HDD (který lze snadno zduplikovat, kdyby bylo potřeba), resp. současně to podstatné archivováno na DVD. A k tomu aktivní data na SSD, vyžaduje-li to jejich objem z hlediska rychlosti práce. Z toho důvodu když jsem vybíral Comet Lake, vzal jsem levné šestijádro 10400F. Možná jednou do té desky dám 10700 či 10900, nebo to nebude potřeba a upgrade za dalších několik let prostě proběhne komplet. Neřeším. Co mám teď, funguje dobře, nový CPU nepotřebuji (mám nový CPU), nový GPU stejně nelze rozumně koupit a ani nevím, proč bych tak činil (možná Skyrim Anniversary? :-)).
Nějak zásadně nemá smysl ani šetřit, stejně ti to dodavatel napálí buď na mandatorních výdajích, nebo prostě zdraží to či ono. Má ale smysl neplýtvat, už jen proto, že chceme těm dalším generacím tu planetu zanechat alespoň ještě trochu použitelném stavu žejo. Jinými slovy, ta univerzální komodita, kolem které se to točí, není energie, ale čas. Můj čas. Mám k dispozici denně 24 hodin mínus spánek mínus práce. Nehodlám to plýtvat na kraviny typu hledání nejlevnějšího dodavatele elektiřny / pojistky / povinného ručení, to spíš půjdu s dětma stavět koleje či hrát hru. Stolní hru, nic počítačového.
Tak oblečení jsem tam fakt nepsal, není to určeno pro mentálně slabší. Já právě netopím, pokud to není potřeba. Aktuálně jsem poslal do fronty dvě videa (na cca hodinu) a to úplně stačí. Mám R7 1800X + RX480, CPU 65W, GPU 150W (ale na GPU nekóduju), takže 300W to teď mít nebude. I těch 150W tepla navíc mi tady stačí pro příjemnou teplotu. Monitor mám stále HP LP2465 – má stále vynikající barvy + levné AOC pro hry (Freesync). To HP má cca 50W a fakt hřeje. V létě jej nepoužívám, ale v zimě to sálavé teplo cítím.
JJ vím, že píšeš o svobodných formátech. Já se držím standardu. Od té doby, co používám mp4 kontejner a h264 / h265, tak nemám žádný problém. Do mkv se toho vleze víc, ale potom musím řešit kodeky (pár souborů vp8, opus, mkv tady taky mám). Nepovažuju za výhodu, že se do kontejneru vleze cokoliv, to potom těžko nazývat standardem.
Já před rokem přešel komplet na ČEZ. Elektřina je default na starém bytě už od roku 1980. Plyn od Innogy na ČEZ, protože mě innogy naštvalo s GDPR (Ne, nechci reklamní použití mých údajů. Plynárna má dodávat plyn a ne reklamu.) Takže konsolidováno na ČEZ. Několik odběrných míst pod jedním účtem. A přesně jak píšeš. Lidi okolo řešili přechody ke šmejdům (Centropol, Bohemka) a ptali se mě, proč jsem u „drahých“. Prostě jsem to neřešil. Vyplatilo se.
Co se týče světla, mám rád wolfram. Prostě mám. Ideální světlo je 12V halogen provozovaný na 9V. (To má teplotu možná tak 2000K – pro mě ideální spektrum pro večerní svícení.) Jinak ledky, většinou 2700K, důležitý je color render index.
Co se týče storage, na to já jsem úchyl a je to můj koníček. V práci řeším storage a databáze jako hlavní činnost a rád si doma hraju s různými FS, však je to jasné z článků. Takže aktuálně mám v provozu 6+6+3 disky ve třech strojích (Linux server, FreeBSD server, desktop). Na poličkách je dalších 20+ disků. Tohle mě prostě baví, dál bych to nekomentoval.
Nápad „vše se musí vejít na jeden disk“ považuji za dobrý. Snadno se to zálohuje, snadno se to vymění za větší. V desktopu mám 512GB SSD pro os, 512GB SSD pro hry a 1.5TB HDD (Western digital enterprise storage, už ani nevím dokud), pro velká data (aktuálně videa ke konverzi a Steam backup).
Časem ale chci přejít na 1TB NVMe. Je to fakt rozdíl proti sata ssd. V pracovním ntb mám malé (512GB – bojuju s místem pro virtuálky) nvme a je to znát.
Co se týče upgrade, tak až někdy budou normální ceny cpu, tak sem chci R7 něco jako 5800X. Ta generace zen3 je fakt dobrá. Stavěl jsem komp pro kámoše na nějaké R5 poslední generace a u Cinebench jsem jen slintal, mít R7 nebo R9 pro Blender, to by byla jiná zábava. No zatím jsou jiné starosti, upgrade musí počkat. On ten R7 1800X taky není k zahození. CyberPunk2077 jede, Skyrim jede (jj, pro Skyrim Anniversary nutně potřebuješ poslední generaci Intel :-D ), co víc chtít.
Ty ceny jsou šílený. AMD Driver mi doporučil výměnu mé RX480 (protože přej je 60fps (freesync) málo, tak mi doporučil novou GPU. – Ano, jistě. Nabízenou AMD Radeon RX 6900XT bych jistě chtěl. O tom žádná. Ale ještě sehnat sponzora. Cenovka 45tisíc korun za GPU je mírně řečeno praštěná.
A ano, nabízený CPU R9 5950X by se mi také líbil. Sice nevím, proč mi to nabízí u hry Skyrim, která snad mutlithread ani není, ale tento procesor ve skutečnosti mám v užším výběru. 16core/32 thread považuju za adekvátní, ještě něco udělat s tou cenou (i když 20tis v této době pořád ještě není nijak ulítlé za HighEnd). Aktuálně jsem nákupy pozastavil, ale tohle není špatný cpu pro tu činnost, kterou dělám. (Aktuálně mám v HyperV 17 strojů – neptejte se proč v hyperv, prostě to tak teď je – funguje to out of box, nemusím instalovat virtual box, je to součástí windows, jsem happy.) Na domácí servřík nejspíš v dohledné době půjde Proxmox a až v něm FreeBSD a Linuxí stroje.
Jinak i s posledním odstavec naprostej souhlas. Nemá smysl to hrotit. Když se naskytne příležitost (jako například s tím Německým hostingem), je možné to řešit. Ale já to vůbec neřešil k vůli ceně, ale kvůli kvalitě služeb a výkonu. U Českých poskytovatelů o tom nejsem vůbec přesvědčen. (testoval jsem jich pár v rámci práce, v minulé práci jsme měl vlastní hw ve třech DC, takže to mám z vlastní zkušenosti).
Pingback: Je už čas na Raspberry Pi cluster? | Heronovo
Pingback: Proč u nás nic nejde a všechno je problém | Heronovo