AudioQuest DragonFly

dragonfly_primary

Tenhle zápisek jsem předělával, odkládal, upravoval, zveřejňoval a stahoval zpět opravdu mnohokrát. Napsat článek o HiFi na PC pro mě není lehké (je také otázkou, zda se PC a HiFi vzájemně nevylučují). Dnes začnu tak nějak od lesa a snad tomu dám někdy ucelenější charakter.

Pro tentokrát také vynechám softwarovou část řetězce (kde jsou ještě větší potíže než s hw analogovou částí) a rovnou se vrhnu na konkrétní hw.

Zvukových karet je na PC trhu minimum. Zvukových karet, které by se daly označit za HiFi, ještě méně. Jednou ze světlých výjimek je AudioQuest DragonFly.

DragonFly obsahuje:

  • USB chipset (Texas Instruments TAS1020)
  • Vynikající DAC (ESS Sabre) schopný přímo přehrávat 16/24b PCM o samplerate 44100, 48000, 88200 a 96000Hz. V praxi tak není nutný žádný softwarový resampling.
  • Předzesilovač schopný přímo napájet sluchátka (bez problémů 250ohm – T70, 600ohm jsem nemohl vyzkoušet), s řízením hlasitosti (Burr-Brown).

Uff, lepší parta než TI, Burr-Brown (dnes teda také TI) a ESS snad neexistuje. Tady se borci sešli na jednom plošňáku.

Zprovoznění pod Linuxem

Následující návod je pro OS Debian Jessie, v ostatních distribucích bude postup velmi podobný.

Pro zprovoznění v moderní linuxové distribuci není třeba dělat skoro nic. Hned po zapojení do USB portu je DAC připraven přehrávat.

Aby přehrávání za něco stálo, je třeba minimalizovat onu softwarovou část audio řetězce. Ideální je, pokud přehrávač hraje přímo do DACu bez dalších zásahů.

Asi nejlepším přehrávačem pro tento úkol je DeadBeef.

Pojdme si ho nastavit:

1) Hlasitost přehrávače nastavte na maximum. DragonFly má vlastní mixer, jak se ovládá si ukážeme za chvíli.

DeadBeef01

2) V nastavení je třeba vybrat Alsa Output a zařízení AudioQuest DragonFly Front Speakers.

DeadBeef02

3) Dále v Plugins nastavit Alsa Output plugin, zejména odškrtnout „Use Alsa Resampling“.

DeadBeef03

A to je skoro celé. Co jsme vlastně udělali? Jednak je výstup z přehrávače veden přímo na DAC, bez žádných dalších zvukových démonů. Jedinou nevýhodou je, že takto bude možné přes DragonFly přehrávat pouze jeden stream v jeden čas. Tedy pouze z DeadBeef. Ale tak to má být! Při přehrávání HiFi nahrávek nechceme býti rušeni dalšími zvuky.

Dalším nastavením bylo zbavit se softwarového resamplingu (v Alse). DragonFly si poradí s většinou formátů přímo na úrovni HW, není třeba do toho nijak zasahovat.

4) Ovládání hlasitosti

DragonFly má vlastní mixer, který umí Alsa přímo ovládat. Osobně již léta používám alsamixer, jiště ale půjde využít i mixer v GUI. Je třeba ale vždy ovládat PCM na DragonFly, nic před tím:

AlsaMixer01

Drobné upozornění. Pokud DragonFly zapojujete poprvé, doporučuji nejprve nastavit hlasitost na minimum a až potom si nasadit sluchátka a nakonec si upravit hlasitost. Integrovaný zesilovač opravdu zesiluje (fakt hodně) a sluchátka s nízkou impedancí nebo vysokou citlivostí umí hrát opravdu hodně hlasitě :-)

Pokud máte výstup z DragonFly vedený do dalšího zesilovače (koncový zesilovač, receiver), tak naopak hlasitost v alsamixeru zesilte na maximum a hlasitost ovládejte na zesilovači. (Klasické pravidlo mít co nejvyšší úroveň signálu co nejdelší část audiořetězce, což platí jak u analogu, tak i u digitálu.)

5) Co dělat, když mám nahrávku ve formátu, kterou DragonFly neumí přehrát?

Pokud máte nahrávku v jiném formátu, je třeba použít softwarový resampling. Nejjednodušší a nejkvalitnější je opět nastavit resampler v DeadBeef:

DeadBeef04

Doporučuji nastavit na 96kHz a SINC_BEST_QUALITY.

Toť vše :-)

Obvykle se na tomto místě článku popisuje jak to hraje, srovnání s jinými DAC a tak dále. Dnes ne, rád bych to udělal současně s recenzí sluchátek Beyerdynamic T 70, kterou už mám v TODO listu déle než rok (což má také své důvody, o tom jindy). Snad alepoň jednu větu, během psaní článku poslouchám přes DragonFly hudbu (Requiem a Floydy) a asi 42x jsem psaní musel přerušit a jen nerušeně poslouchat. Opravdu to zní dobře a rozdíl oproti jiným (řekněme levnějším) dac je patrný na první poslech.

Zatím se mějte, užívejte si HiFi, třeba i s DragonFly. Budu rád, když se v diskusi podělíte o zkušenosti s HiFi na PC a zvukem vůbec.

Příspěvek byl publikován v rubrice Debian, Hardware, Hi-Fi, Hudba, Linux, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: AudioQuest DragonFly

  1. Franta napsal:

    Možná je ten dotaz úplně mimo (nejsem audiofil :-), ale: můžeš to porovnat s S/PDIF nebo HDMI výstupem, který vede z počítače do AV přijímače a až v něm se to převádí na analogový signál, který vede to do repráků nebo sluchátek? Co je pak nejslabší část řetězce? V jaké cenové relaci by se pohyboval ten AV přijímač, aby do sluchátek posílal srovnatelnou kvalitu s tím DragonFly DACem? (pokud to tedy jde)

    • Heron napsal:

      Ten Dragon Fly má nějaký DAC a nějaký zesilovač (a nějaký usb čipset). Pokud bude nějaký AV receiver mít v sobě stejný dac, tak už potom jen záleží na analogové signálové cestě. Stejný zesilovač, jako má ten Dragon, může mít na sluchátkovém výstupu i ten AV. Potom by byl výstup zcela srovnatelný. (Nevím, jaký formát leze z SPDIF nebo HDMI, žádný přijímač těchto signálů nemám, tak se o to nezajímám, Dragon jde až do 96kHz / 24b).

      Nevím jak moc se výrobci chlubí svými komponentami, v dnešní době ale není problém na netu najít nějakou rozborku.

      Nejslabší část řetězce můžeš mít kdekoliv.

      Můžeš mít zprasenou digitální část (už třeba jen stabilita časování pro dac je důležitá – obecný pojem: jitter), případně různé zásahy do digitálu už v ovladači v OS (například ve Windows se mi nikdy nepodařilo nastavit je tak, aby nijak nezasahovali do zvuku. I když bylo vše vypnuto, pořád tam byla např. komprese apod. — nevím, kde byl problém, někdo říkal odinstalovat ovladače výrobce a použít generické, někdo radil naopak.)

      Potom můžeš mít zprasenou analogovou část. Tady je problém např. stabilita napájení. Většinou se totiž (alespoň já jsem to v žádné elektro literatuře pro dejme tomu středoškoláky v elektro oboru nikdy nenašel) vůbec neuvažuje napájecí cesta, pozornost se věnuje jen signálové cestě. Jenže, z napájecí cesty se stává signálová, protože průběh proudů v napájecí cestě samozřejmě zcela odpovídá průběhu signálů (Kirkhoff se nenechá obejít). Kde je změna proudu, tam je i indukce, takže se ten signál hezky naindukuje třeba někde na výstupu z DAC do prvního JFETu. Další problematika je zemění apod. Slabé místo může být kdekoliv.

      K těm cenám:

      Schopný stereo analogový zesilovač začíná na ceně někde kolem 12tis. Kč. Pokud by se do toho zabastlil tento DAC (cca 4 tis. Kč), tak jsme na ceně 16 tis. Kč. A máme zařízení, které neumí nic jiného, než stereo (buď linkový vstup nebo USB), na sluchátkový nebo repro výstup.

      Na podobnou otázku jako ty jsem se ptal, když si kolega kupovat receiver v cenovce nad 30tis. Kč (ten už se uměl napojit na LAN, sambu, přehrávat z ní mp3 a další formáty; internetová rádia apod). Takže kromě 9 kanálové signálové cesty to ještě musí umět routovat digitální vstupy na výstupy a ještě to musí mít nějaký počítač pro ovládání (dá se to ovládat i přes mobil). V takovém zařízení už není příliš finanční prostor na hifi, tam se spíš budou víc snažit o splnění standardů těch digi vstupů, takže bych tam čekal nějaký generický zvukový kodek.

      Takže cenovka pro srovnatelnou kvalitu bude začínat někde kolem 60-80tis. Kč.

      Otázkou je, jestli vůbec. Tohle jsou totiž dva oddělené světy. Na jedné straně máš 7+1 kanálová domácí kina s 1kW subwoferem pro sledování posledních blockbusterů. Na druhé straně máš milovníky hudby, kteří si vystačí se stereem. Obě skupiny mají své výrobky.

      Jestli se to někde potkává já nevím. Co jsem tak vysledoval, tak někteří šílenci mají doma prostě oboje. Na filmy AV receiver s hromadou ne až tak drahých repráků (na to střílení to stejně stačí) a na hifi potom oddělené zařízení (v odděleném pokoji), buď na malých monitorech (což je mimochodem mnohem ideálnější koupě k PC, než ty různé malé plastové bedničky od výrobců PC HW, přičemž malý studiový monitor stojí přibližně tolik, jako ta sada bedniček, ale hraje neskonale lépe), nebo rovnou na sluchátkách za 10 tis. Kč a víc.

      Tady se dostávám k tomu, že hifi vůbec nemusí být drahé. DAC, zesilovač, sluchátka se vlezou do 20tis. Kč a udělají mnohem víc radosti, než repro, na kterých se šetřilo (malé repro pro poslech začíná na 15tis. Kč za kus – 30k za stereo). Obecně se říká, že sluchátka hrají tak, jak 10x dražší repro, tady bych byl opatrný, ale sluchátka obecně hrají mnohem lépe než repro za stejnou cenu. Tento Dragon + Beyerdynamic T70 mě přišly na 4+11 tis., pro běžný poslech mám Beyera DT 990 Pro za šetku, tedy za 10 litrů můžeš mít fantastický poslech, který bude dělat radost spoustu let (je to určitě lepší investice, než ty rebrandovaný plašťáky od HW firem (Genius, Logitech, Razer — firmy dělající myši majednou mají repro a sluchátka))

      No, to jsem asi odbočil. :-)

      • Franta napsal:

        U sluchátek mi vždycky trochu vadí, že mám něco na hlavě, není to tak pohodlné jako jen tak sedět volně v prostoru a poslouchat. Ale s tou kvalitou je to fakt – tolik peněz do repráků se mi dávat nechce (aby to odpovídalo slušným sluchátkům), tak to asi budu muset nějak vydržet :-)

        S tím AV přijímačem – na eBayi se dají sehnat nějaké s HDMI vstupy i do deseti tisíc (Onkyo, Denon, Yamaha…), tak jsem si říkal, jestli by to nebylo univerzální řešení – na hudbu do sluchátek a hry a filmy do repráků. A bylo by to jen o cca jeden až pět tisíc dražší než ten DragonFly.

        Ale je otázka, co je uvnitř… Třeba takové Onkyo HT-RC660 v sobě má TI Burr-Brown 192 kHz/24-Bit DAC.

        • Heron napsal:

          Nejsou sluchátka jako sluchátka. U dobře postavených cirmaurálních (kolem celého vnějšího ucha), bys neměl nic cítit (samozřejmně, pořád to má 200g, ale na to se rychle zvykne).

          Jestli to má opravdu BurrBrown, tak tím je otázka DAC vyřešena. :-)

          Co se týče značek AV receiverů, já mám velmi v oblibě Yamahu. Tj firma, která s tímto produktem kdysi začala a ve své době byla nejdál. (Což pochopitelně nic neříká o dnešním stavu.) Denon je takový progresivnější brácha Marantze. Onkyo neznám.

          Je to na tobě. Tohle se dá budovat modulárně po mnoho let (= celý život ;-) ), když si dneska koupíš třeba ten RC660, nějaké základní bedničky, nějaká sluchátka, určitě ti to bude hrát ke vší spokojenosti. Cokoliv se dá kdykoliv vyměnit. Tohle je věc, která může růst s posluchačem.

          Kámoš si k té Yamaze (nevím už typ) pořídil překvapivě malé Wharfedale (asi Diamond 10) za hodně dobrou cenu (za 5+1 kousků něco kolem 20 tis.) a hraje to slušně (až mě to překvapilo).

          • Franta napsal:

            Tak už je DragonFly doma :-) (na AV a repráky by to stejně chtělo lepší prostory, takže to zatím odkládám)

            Projíždím hudební sbírku a zjišťuji zvuky, které jsem dříve neslyšel :-) Díky.

            Ještě to bude chtít nějaká sluchátka, teď mám Sennhheisery PMX60 (lehká sluchátka na cesty).

Komentáře nejsou povoleny.