Ale žere víc!

Tenhle článek jde zcela mimo moji obvyklou čtenářskou základnu a je určen pro lidi, kteří matematiku na základní škole prospali. ;-) A jo, týká se to flamů pod články o hw, kde se často objevuje argument, že nějaký HW je „horší“, protože žere víc. :-D

Lineární funkce

[latexpage]
\begin{equation}
f(x)=ax+b
\end{equation}

Kde $ x,y,a,b \in \mathbb{R}$ a abychom za chvíli nezpůsobili kolaps vesmíru, tak $ a > 0 $ a $ b > 0$.

Grafem lineární funkce je přímka:

0002

Grafy dvou různých lineárních funkcí mohou být paralelní (nikde se neprotínají) nebo v obecném případě mají jeden společný bod:

0003

Lineární rovnice

Pokud bychom potřebovali nalézt společný bod dvou lineárních funkcí, potřebujeme na to algebraický aparát druhého stupně ZŠ.

\begin{equation}
a_1x+b_1 = a_2x+b_2
\end{equation}

\begin{equation}
a_1x-a_2x = b_2-b_1
\end{equation}

\begin{equation}
x(a_1-a_2)=b_2-b_1
\end{equation}

\begin{equation}
x=\frac{b_2-b_1}{a_1-a_2}
\end{equation}

Pokud $ a_1 = a_2 $, tak rovnice nemá řešení a jedná se o případ, kdy jsou grafy lineárních funkcí paralelní.

K čemu to je, sakra, dobré?

Představme si hypotetickou situaci, kdy jeden výrobek stojí 8000Kč  a žere 150W a druhý výrobek třeba 14000Kč a jeho příkon je 100W. Rozdíl ve spotřebě 50W se (alespoň podle dnešních diskusí) zdá strašně moc. Jenže, kolik to vlastně je? A vyplatí se dražší výrobek?

Abychom to mohli spočítat, potřebujeme si určit jednotky. Vstupují nám tu veličiny v podobě ceny a chceme znát za jak dlouho se nám nákup dražší komponenty vyplatí. Zdá se tedy, že dobrými jednotkami budou Koruny české a dny (pozemské).

Dva parametry máme vlastně už zadané, jsou to ceny výrobků:

\begin{equation}
b_1=8000\mathrm{Kc}
\end{equation}

\begin{equation}
b_2 = 14000\mathrm{Kc}
\end{equation}

Co s tím příkonem? Musíme to převést na cenu za den. Dejme tomu, že nám výrobek poběží v průměru 8h denně. Cena za 1kWh elektřiny je cca 5Kč. Takže

\begin{equation}
a_1 = 0.150 \cdot 8 \cdot 5 = 6 \mathrm{Kc/den}
\end{equation}

\begin{equation}
a_2 = 0.100 \cdot 8 \cdot 5 = 4 \mathrm{Kc/den}
\end{equation}

Když to narvem do rovnice (5) tak nám vyjde:

\begin{equation}
x=\frac{14000-8000}{6-4}=3000\mathrm{days}\approx8\mathrm{let}
\end{equation}

0004

V tomto hypotetickém příkladě se spotřebič s nižší spotřebou začne vyplácet až za 8 let. Kdyby se to někomu zdálo až moc extrémní, klidně si spotřebu dražšího modelu snižte na polovinu (tedy 50W), pořád to vychází na 5 let.

Je dobré si také uvědomit, že záleží na tom jak moc danou věc používáme (resp jaké je procento využití). Pokud bychom ty dva hypotetické výrobky používali jen 4h denně, tak se doba prodlouží na 16 let! Ostatně, tato závislost je snad jasná přímo z těch rovnic. Čím méně danou věc používáme, tím déle trvá, než se ta dražší začne vyplácet.

Špunt

Fakt nečekám, že se po tomto zápisku něco změní. Jen je to takový naivní pokus, jak některým připomenout, že ty počty na ZŠ  přece jen k něčemu jsou. A bylo by dobré, kdyby to ti lidé uměli použít i v reálném životě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Ale žere víc!

  1. z0ny napsal:

    Musim souhlasit, ze tj jen takovy najivni pokus :D Ale je to logicke, stejne to ma clovek tak na 2-4 roky, bohuzel povrchnost lidi je nezmerna :)

  2. lzap napsal:

    Bravo.

  3. Michal napsal:

    Naprostý souhlas, ale s jednou vyjímkou. Spotřeba je podstatná a vyšší cena oprávněná, když zdrojem je akumulátor, nebo baterie. :)

    • Heron napsal:

      To je pravda. Ono taky v reálném světě je těch kritérií pro rozhodování víc a ne všechna mají stejnou váhu.

  4. David Ježek napsal:

    To je hezké povídání, ale pořád zapomínáš na jediný podstatný a platný fakt, doslova axiom tohoto vesmíru: nvidia je lepší!!!!

  5. Dotaz napsal:

    Díky za článek, nicméně pokud budeme konkrétní (hádám že vznik článku vyvolala dvojice RX480,1060 ), tak vznikající teplo a jeho nutná likvidace je také věc, která se musí připočíst do kalkulace.
    Provozní vlastnosti jako vydávaný hluk, tam je tu subjektivní a cena bude nevyčíslitelná :)

    Takže ačkoliv je RX480 suprová karta, je velká škoda že neexistuje v tichém provedení (a nejspíše právě díky „tomu že více žere“, které by bylo ekvivalentní nějakým 1060 MSI gaming edicím.

    • Heron napsal:

      Jak jsem psal, já nejsem ani červený ani zelený. To bych skutečně zdůraznil. Pokud se objeví jiný výrobce, který mi nabídne lepší výrobek za nižší cenu (o tom je konkurence), tak jej rád zařadím do výběru.

      K tomu tichému provedení. Já tu kartu prostě neslyším. Nemohu sloužit.

      Komp je stálou součástí mé HiFi sestavy a v minulosti jsem chvíli stříhal zvuk, mám tady mixák, kvalitní repro apod, takže jsem potřeboval minimalizovat hluk.

      Bednu mám odhlučněnou s prakticky nulovými náklady. Ceny zvuk tlumících materiálů jsou přestřelené, navíc mnohdy nefungují – já tam mám z vnitřní strany bedny nalepený koberec s hustými delšími vlákny a funguje to dokonale. Koberec zbyl jako odřezek při zařizování bytu (vždy něco zbude).

      Což je také položka do kalkulace. Pokud někomu karta připadá hlučná – je levnější si koupit dražší a tišší variantu? Nebo je levnější půlhodinka DIY s Chemoprénem? Každý, ať si to zváží. Na jedné straně několik tisíc, na druhé straně možná stovka, nebo rovnou 0 (lepidlo stejně doma být musí).

      Znám člověka, který měl možnost si dát komp do vedlejší místnosti a zdí jen protáhnout kabely – měl tam GK ve SLI, brutálně přetaktovaný CPU, u toho stroje se nedalo vydržet. Za zdí nebyl slyšet.

      Samozřejmě, pro někoho to může být neakceptovatelné, case může používat i jako vitrinu pro vystavení svých komponent.

      O tom ale ten článek vůbec nebyl. Jen mě v diskusích překvapilo, kolik lidí neumí počítat a např. 50W rozdílu považuje za tak drahé, že se, podle nich, nemůže levnější varianta vyplatit. Přitom to není nic jiného, než učivo já nevím 5. třídy ZŠ.

Komentáře nejsou povoleny.