Dostala se mi do rukou brožura Greenpeace „36 tipů Jak šetřit energií“.
Obsahuje spoustu dobrých nápadů jak ušetřit nejen elektrickou, ale i tepelnou energi a plyn. Některé rady jsou naprosto zřejmé a troufnu si říct, že běžný Evropan je dělá automaticky a bez nějakého delšího přemýšlení.
Další rady už tak samozřejmné nejsou a možná by si zasloužili větší prostor než těch pár heslovitých řádků. Například uvedené snížení spotřeby energie v procentech při snížení teploty o 1°C. Tomu bych uvěřil, bylo-li by to potvrzené opakovatelným pokusem.
Pak jsou tu rady, které prvoplánově vypadají funkčně, ale to až do chvíle dalšího přemýšlení:
25. Používejte úsporné žárovky.
První pohled: svítí stejně* a žere méně = uspořím.
Úsporná zářivka obsahuje mnoho toxických látek a s jako takovou se s ní musí nakládat jako s nebezpečným odpadem. Výroba nebude tedy zrovna ekologická.
Brožura správně doporučuje používat úsporné zářivky pouze pro dlouhodobé svícení, neustálé vypínání a zapínání razantně snižuje jejich životnost.
Tohle ale nechápou lidi, kteří např v panelovém domě osazeném osmi 60W klasickými zářivkami tyto napojí na schodišťový automat, který vypne po 30s po stisku tlačítka. Nehledě na to, že start takové zářivky sežere tolik energie jako její následné několika minutové svícení.
*) Nesvítí stejně. Obyčejná žárovka s rožhaveným vláknem svítí podle Planckova vyzařovacího zákona, tj spojité světlo (s maximem v infračervené oblasti). Zářivka naproti tomu září na několika málo vlnových délkách posunutých spíše k ultrafialovému konci spektra viditelného světla. Osobně v místnosti osvětlené pouze úspornými zářivkami mám nepříjemný pocit, že je tam tma i když je tam přesvětleno. A většina zářivek nepříjemně bliká.
31. Vypínejte počítač.
Ačkoliv na počítači zrovna nepracujete, stalé pohlcuje až 70% energie. Takže i během krátké přestávky je lepší ho vypnout.
Za tohle by zasloužil dotyčný autor pověsit za něco někam. Opět tu zřejmně zafungovalo prvoplánové: když je vypnutý, nic nežere = ušetřím.
Při zapnutí PC spotřebovává poměrně hodně energie, takže už z tohoto pohledu se vypnutí na několik minut nevyplatí. Navíc, než nastartuje operační systém, není možnost na PC pracovat a je to v podstatě další ztráta energie.
Komponenty PC, jakožto veškerá elektronika, je navrhovaná na nonstop provoz (snad s výjimkou mechanických součástí), neustálé chladnutí a zahřívání a proudové rázy nejsou zrovna doporučeníhodné pro maximální životnost PC. PC obsahuje také mnoho toxických látek ale i vzácných kovů, takže předpokládám, že je ekologičtější, když vydrží pracovat co nejdéle.
Celým textem se nese jako červená nit pojem odpadní teplo, i když ne přímo v této podobě. „I nabíječka, ke které není připojen telefon, obvykle dále spotřebováva elektřinu a přeměňuje ji na teplo (zkuste si na ní sáhnout).“ Netvrdím, že je vhodné topit si zrovna nabíječkami mobilů, ale…
Z vlastní zkušenosti vím, že jeden PC běžící nonstop dokáže docela spolehlivě vytopit obytnou místnost v domě se zateplenou fasádou a to i v předešlé zimě, kdy bylo venku -20°C . Nevím, jestli je ekologičtější (z pohledu uvedeného výše), vypínat na 8h PC a zapínat topení. Podle mého názoru PC dělá užitečnou práci, i když u něj zrovna nepracuje jeho uživatel. Například nonstop spuštěným distribuovaným výpočtem léků.
Rozhodně tak netvrdím, že vydaný text je v celku blábol. Dodržováním většiny rad rozhodně domácnost ušetří nemalé peníze. Ale je dobré se nad tím hlouběji zamyslet.