Před 2 lety jsem napsal souhrn služeb, které používám, dnes na to navážeme přehledem nových technologií, které jsem přijal za své v roce minulém.
Gitlab
Systém pro správu verzí používám už od dávných dob studií na univerzitě a považuji jej za zcela esenciální nástroj pro práci na pc. Tehdy jsem začínal na svn, drahně let již jedu na gitu a práci bez něj si nedovedu představit.
Dále ke každému projektu je pochopitelně nutná dokumentace. Zvykl jsem si na MediaWiki a nevypadá to, že by se na tom mělo cokoliv měnit.
Jediné, co mi chybělo byl schopný úkolníček. Vyhovují mi jednoduché systémy, kde se k projektu dají jednotlivé krátké úkoly (tasklist). Zkoušel jsem mnoho, i na příkazovou řádku, ale nic použitelného jsem nenašel. Nakonec jsem z nouze zakotvil u Task v OwnCloud.
Počátkem roku 2015 jsem přešel na Gitlab. Prvotní instalace byla poněkud těžkopádná, rozbité Chef cookbooky, ale za rok 2015 celkem pěkně vyzrál a nyní je vše bez problémů.
Gitlab nabízí snadnou správu gitových repositářů (projektů), ke každému projektu nabízí Wiki pro dokumentaci (v mém případě náhrada za MediaWiki – wikinu požívám stále, ale už nikoliv pro dokumentaci k projektům, ta je v gitlabu), dále issues a milestones. Konečně důstojný systém pro správu úloh, nápadů a požadavků.
Pro vývojáře (to já nejsem) gitlab nabízí daleko víc, integraci s dalšími nástroji, deployment apod. Mě vyhovuje sjednocení gitových repositářů s dokumentací a úkoly. I když nepodporuje systém rychlých úkolů (tasklist, todo apod.), tak práce s issues je dostatečně svižná, lze rychle zapsat nový úkol a rychle jej označit jako vyřešený. Takže aktuálně je v mém soukromém gitlabu 52 otevřených issues :-) .
systemd-nspawn
Ačkoliv si stále o systemd myslím své, tak nspawn se mi líbí. Tak jak platí, že kdekoliv je linux, je i KVM, tak platí, že tam kde je linux a systemd je nspawn.
Virtualizaci používám asi tak patnáctým rokem, vmware, kvm, plná virtualizace. Nspawn je kontejner. To má výhody i nevýhody.
Díky nspawnu a btrfs jsem schopen bleskově připravit kontenery pro testy. Ostatně, i díky nspawnu mám Gitlab, jehož instalace v loni na počátku roku nesla známky značné molochovitosti. Takže mnoho btrfs snapshotů v průběhu nasazení, mnoho vracení. Díky tomu, že snapshot je hned a nspawn boot na čistém stroji trvá 400ms, lze si snadno hrát.
Ansible
Za poslední roky prošlo mnoho hype kolem provisioning systémů. Zkoušel jsem Puppet, z donucení (viz instalace gitlabu) jsem použil Chef. Ansible je zatím první systém, který se mi zamlouvá.
Sice, moduly toho mnoho neumí (ale to ani u puppetu), ale kladné body získává za inventory a role, za to, že je v Pythonu / jinja2 a za to, že nevyžaduje spešl agenta. Stačí ssh. Tak snad se ty moduly rozrostou o další užitečné věci.
Ansible se stále učím, mám napsané nějaké role pro instalaci balíčků (vim, git, tmux, prostě životně nutné pracovní věci) a nějaké jejich základní nastavení, distribuce ssh klíčů, nastavení sshd, takže na nějaké větší soudy je zatím brzo. Ale z trojky puppet, chef, je ansible pro mě zatím nejprůchodnější.
Ansible se líbí všem, co kdy zkusili Puppet :-)
:-)